فوجی‌فیلم درحال توسعه‌ی سیستم ذخیره‌ساز آرشیوی عظیمی است که ۴۴۰۰ ترابایت فضا را دراختیار کاربران با نیازهای حرفه‌ای قرار می‌دهد.

پیشرفت در سیستم‌‌های ذخیره‌سازی و افزایش ظرفیت آن‌ها امروزه در بخش‌های گوناگون صنعت دیده می‌شود. البته ظاهرا بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها در ذخیره‌سازی آرشیوی محتوای رسانه‌ای، در محصولات مبتنی بر دیسک‌های گردان یا SSD نخواهد بود. فوجی‌فیلم تصمیم دارد تا سیستمی با ظرفیت ۴۰۰ ترابایت توسعه دهد که تنها از یک درایو نوار مغناطیسی استفاده می‌کند. چنین حجمی از ظرفیت ذخیره‌سازی آن هم در نوار معناطیسی، به‌معنای پیشرفت بزرگی در زیرساخت‌های آرشیوی خواهد بود.

شاید در نگاه اول ذخیره‌سازی روی نوارهای مغناطیسی قدیمی و کم‌کاربرد به‌نظر برسد. ازطرفی این نوع از ذخیره‌سازی،‌ هنوز بهترین راهکار برای نگه‌داری اسناد برای بلندمدت به حساب می‌آید. بسیاری از مشتریان و کاربران در دسته‌ی تجاری، هنوز داده‌های باارزش خود را در نوارهای مغناطیسی ذخیره می‌‌کنند تا در بلندمدت، از سلامت آن‌ها اطمینان بیشتری داشته باشند. اگرچه نوارهای مغناطیسی نسبت به راهکارهای مدرن ذخیره‌سازی سرعت بسیار پایین‌تری دارند، اما برای نگه‌داری مجموعه‌ی عظیم عکس‌ها و فیلم‌ها انتخابی عالی به شمار می‌روند. مجموعه‌ای که شاید در کوتاه‌مدت استفاده‌ای هم از آن نداشته باشید، اما به‌هرحال ارزش نگه‌داری و حفاظت را دارد.

در دنیای فناوری، تنها دو شرکت هنوز در صنعت تولید نوارهای مغناطیسی ذخیره‌سازی فعالیت می‌کنند. سونی و فوجی‌فیلم، از بازیگران قدیمی بازار هستند که توسعه‌ی فناوری‌های جدید را هم در صنعت مذکور، در دستور کار جدی دارند. گزارش‌های جدید نشان می‌دهد که فوجی‌فیلم درحال توسعه‌ی سیستم تکی ذخیره‌ساز ۴۰۰ ترابایتی است که مبتنی بر درایوهای مغناطیسی کار می‌کند. دستیابی به چنین فناوری، یعنی بزرگ‌ترین هارد درایو بازار (که با ۱۵ ترابایت ظرفیت از سال ۲۰۰۴ در صدر فهرست قرار دارد) در مقایسه با محصول جدید ژاپنی‌ها شبیه به یک فلش درایو به‌نظر می‌رسد.